Autocadden gelen bir çizime extrude verdim. Benim max’im santimetre birimindeydi. Yanlış getirmişim. Örneğin yüksekliğe metre değeri giriyorum(3,00) sorun olmadan yüksekliği doğru bir şekilde alıyorum(300 cm değerini karşılıyor) Ancak yükseklik 3 yazdığım yerin yanında cm yazıyor. Kısacası bana zararı olmuyor ama yanlış birimle getirdiğimin de farkındayım. Projeye devam ettim pencereleri çizeceğim. Birimden midir anlayamadım pencereleri çizmeye çalışıyorum inanılmaz büyüklükte oluşuyor. Snap ile pencereyi çizmeye çalışıyorum yine olmuyor. E projenin yarısına geldim kaplamaları yaptım, hazır objelerimi getirdim. Böyle bir hatayı düzeltmem için baştan doğru birimde mi çalışmam lazım geriye dönüş var mıdır?

 

CEVAP: Girdiğiniz değer METRE ancak Max santimetre biriminde anladığım kadarıyla. Santimetre olmasına rağmen METRE cinsinden bir değer verdiğinizde hiçbir sorun çıkmıyor ancak max santimetre olduğu için değerler yanında CM yazıyor. Yine sayfamdan ve öğrencilerimden yoğun gelen bir soru. Bunun bir iki çözümü vardır. En basitini anlatacağım. Verdiğiniz değerin metreyle karşılanması yerine santimetreyle karşılanmasını istiyorsanız. 100 kat ölçeklendirmelisiniz. 

 

NASIL YAPILIR

1- Eğer objelerin birden fazlaysa objeler grup haline getirilmelidir.

2- Yukarıdaki Scale kısmına sağ tık yapıyorsunuz.

3- Offset yazan 100 sayısının yanına 00(iki sıfır) daha ekliyorsunuz Enter ile onaylıyorsunuz. Böylelikle çizimi 100 kat ölçeklendirmiş oluyorsunuz

4- 100 kat arttırmak demek Metreyle verdiğiniz DEĞERİ santimetreye çevirmeniz anlamına gelmektedir.