Jenerik, ürün ve logo animasyonları ve özel efektler 3d animasyon ile hayat buluyor.

İstediğiniz 3d animasyonu bize anlatın biz ortaya çıkaralım.

Maskot firmasına modellediğimiz karakter tanıtım animasyon referansımız

Ve yine aynı animasyonun Cartoon efekti ile süslenmiş örnek referansı alttakidir.

Cok kısa calısmalarımız dan animasyonlar aşağıdadır.

Örnek sanal tur animasyonudur.

———————————————————————————————————————————————————————-

 

Animasyon,

birkaç Resimin arka arkaya hızlı bir şekilde gösterilmesiyle elde edilen hareketli görüntüdür.

Geçmişte animasyonlar birkaç kağıda istenen resimlerin çizilmesi ve kağıtların hızlıca geçirilmesi(flipbook) veya bir çemberin içine konup döndürülmesi ile yapılıyordu.
Günümüzde Bilgisayar  teknolojisi hem vektör hem de  Piksel tabanlı animasyonlar yapılmasına olanak sağlamaktadır. 2D animasyon tekniğinde saniyede 24 kare çizilerek yapılır.(Animelerde saniyede 12 kare) Limited animasyon tekniğinde ise daha az kare çizilerek yapılmaktadır. Bir animasyon filmi yapılmadan önce karakter tasarımları arkasından senaryonun storyboard çalışması ve en son layout çalışması yapılmaktadır. Profesyonel bir şekilde yapılması planlanan bir animasyon filmine bu aşamalar geçilmeden başlanamaz. Animasyon teknikleri son zamanlarda yapılan işlerle teknikte sınır tanımadığını göstermiştir. Fakat genel olarak kategorize etmek gerekirse 3D, 2D, stop motion, cut-out en yaygın tekniklerdir.

Animasyon öncelikle bir ekip çalışması olarak ortaya çıkar çünkü animasyon yapmak için birden fazla aşama ve iş bölümü vardır.Öncelikle yapılıcak olan animasyonun hikayesi ve kurgusu hazırlanır ve buna göre bir senaryo yazılır senaryo yazıldıktan sonra storyboard hazırlanır.Storyboard da yapılacak olan animasyonun kısaca herşeyi anlatılır kamera açıları seçilir sahne düzeni ve geçişler kurgulanır.Daha sonra karakterler tasarlanır ve ayriyetten karakterlerin tüm duygusal ifadelerinin jest ve mimiklerinin bulunduğu bir (conceptart)sayfa hazırlanır.Bu aşamadan sonra iş animatörlere düşer.Birden fazla çeşit animatörler vardır bunlar:
Key Animatör:Ana kare animatörleri=>Bu animatörler haraketin nasıl olucağını kaflarında önce tasarlayıp sonrada haraketin ana hatlarını(yani karelerini)çizerler ve daha sonra ara animatörlere bu çizimler verilir.
InBetween Animatör:Ara kare animatörleri=>Ana karelerin aralarını doldurmakla görevlidirler.

Ara kareleri çizerler ve ardından test etmek için line-test denilen aşamaya geçerler.Eğer harakette herangi bi sorun olmamışsa bu çizimler clean-up animatörlere gider.Yok hata var diyosanız hatlaı olan kare çıkartılır ve tekrardan çizilir bu bazen öyle bi kare olurki animasyonu en baştan yapmanıza neden olabilir.

Clean-up Animatör: Bunun Tükçesi yok ama kısaca anlatayım.Haraket bittikten sonra çizilen karelerin üstünden tek çizgiyle geçilir ve eskiz silinir ve tekrardan line-test aşamasına gider burdada herangi bi hata olmadığı sürece renklendirilimeye gider.

Clean-uptan sonra animasyon kaydedilir(ne olur ne olmaz  ) Daha sonraki aşama renklendirmedir. renklendirici animatörler kareleri renklendirir.ve tekrar line-test alınır. bu aşama esnasında ise background(arkaplan) yapılır. Backroundlar storyboarddaki kamera çaılarına göre hazırlanır olmuşsa onay alır ona göre renklendirilir. en sonunda background ile animasyon birleşir. bundan sonraki aşamada seslendirmedir. karakterleri seslendiricek kişiler seçilir studioya alınır seslendirilme başlar ve kayıt alınır. dha sonra bilgisayar programalrı ile montaj edilir.Montaj bittikten sonrada animasyon hazırdır.

İzlenebilinir.